Vjerujemo je da je vaša prva misao kada zagrlite vašeg kućnog ljubimca – koliko ga samo volim i koliko mi samo ljubavi mi pruža! Gledate u njegove nasmijane okice i uživate u igranju sa njim i podrazumijevate da je sa njim uvek sve u redu i da je zdrav. Ali, kada bi vaše kuce, mace i ostali kućni ljubimci mogli da govore, vjerovatno bi vam rekli dosta stvari koje možda ne biste očekivali.
Kastracija/sterilizacija mačića uobičajen je postupak s mnogo prednosti za vašu mačku i vaš dom.
Mačke se najčešće steriliziraju i kastriraju zbog nemogućnosti kontroliranja reprodukcije ovih životinja, ali kastracija mačke povećava kvalitetu života mačke i može eliminirati značajne rizike povezane sa spolnim organima ili hormonima.
Mnogo puta ste osjetili i neugodan miris koji dopire iz njihovih njuškica, a pranje zuba jednostavno ne pomaže. Nagomilavanje zubnog kamenca postepen je proces koji zahvaća sve pse i mačke u nekom trenutku njihova života. Rezultat su bolne infekcije desni i paradentoza, a u najgorem slučaju i gubitak zubi ili povlačenje kosti.
Canis Felis | Veterinarska stanica u Sarajevu - Drugi dom vašeg najboljeg prijatelja
Kastracija je izraz koji se koristi za sterilizaciju mužjaka. Kod ženki mačaka to se naziva sterilizacija, iako se izraz sterilizacija ponekad koristi i za mužjake i za ženke.
Mačke se najčešće steriliziraju i kastriraju zbog nemogućnosti kontroliranja reprodukcije ovih životinja. Za razliku od pasa, mačke koja izlaze iz kuće ne možemo spriječiti da se pare. Ženske mačke koje ne izlaze iz kuće, vrlo često ulaze iz tjeranja u tjeranje, te razvijaju tzv. mačju nimfomaniju, dok mužjaci obilježavaju kuću mokraćom izrazito neugodna mirisa. Kastracija i sterilizacija mačaka koje izlaze van je izrazito važna zbog sprečavanja zaraze mačaka opasnim, neizlječivim bolestima kao što su infekcija FIV-om (mačji AIDS), ili FeLV-om (mačja leukemija). Kastracijom se smanjuje i mogućnost ozljeđivanja u borbama u kojima nekastrirani mačci redovito sudjeluju.
Tijelo mačke brzo se navikava na novi osjećaj. Promjene u ponašanju uglavnom su pozitivne. Nema instinkta parenja i hroničnog tjeranja. Kod mužjaka izostaje teritorijalno ponašanje pa nema borbe s drugim mačkama. Ponašanje obilježavanja ograničeno je ili potpuno nestaje.
Može se reći da mačke i mačci postaju nježniji, opušteniji, smireniji i više udomaćeni nakon kastracije.
Također, kastracija mačke povećava kvalitetu života mačke i može eliminirati značajne rizike povezane sa spolnim organima ili hormonima. Faktori koji govore u prilog kastraciji su:
- smanjen rizik od infekcije tijekom parenja,
- rjeđa pojava ozljeda i apscesa nakon borbi,
- smanjen rizik od oštećenja srčanih zalistaka i bubrežne insuficijencije,
- nestanak problema s reproduktivnim organima,
- izostaju prekomjerna proizvodnja hormona i povezane bolesti poput oštećenja koštane srži
Vlasnici često zamjećuju i loš zadah iz usta ljubimca, posebno pasa, te to pripisuju nečem normalnom “pa to je ipak pas”. Međutim, loš zadah iz usta znači da Vaš pas nema više samo problem sa zubnim kamencem već da se počela stvarati i upala. Upala nastaje iz razloga što zubni kamenac prvenstveno se hvata na mjestu gdje počinju desni.
Istraživanja pokazuju da je kamenac kod pasa i mačaka jedno od najčešćih oboljenja kućnih ljubimaca. Ove upozoravajuće promjene na zubima pogađaju gotovo sve pse i mačke u nekom periodu života.
Kada se na zubima naših ljubimaca pojavi plak, to možemo posmatrati kao mogući početak nastanka zubnog kamenca. Iako mekan i ljepljiv, plak pod uticajem mineralnih soli iz pljuvačke postaje tvrda naslaga na zubima koja se ne može ukloniti običnim čišćenjem zuba.
Zubni kamenac izgleda žuto-smeđe do crne boje ovisno o vrsti i količini minerala od kojih je kamenac građen. Najčešće pogađa očnjake i sjekutiće a potom kutnjake.
Zbog velike količine zubnog kamenca i jake upale moguće je stvaranje paradentoze, resorbcije zubne alveole, lize ( otapanja ) okolnih kosti.